GFC club logo

Club Competition Past Results

These results derive from two primary sources:

See also the more detailed results listings for the current season.

Additional information for pre-1980 results has been received from Phil Fenn and Bob Read; if anyone has any more details, please let me know.

Foil, épée and sabre

Season Ending Mens Foil Ladies Foil Épée Sabre
2022 Matthew Eplett No entries

Christian Jansen
2021 Not fenced (club closed due to covid-19)
2020 Matthew Eplett Emily Dove Not fenced Not fenced
2019 Matthew Eplett Not fenced
Christian Jansen
2018
Matthew Eplett
Not fenced


...
...
...
...
...
2015
Sebasian Morton
Jane Stuart


2014
Michael Li
Nicky Freebody (*)
Jamie Stuart
Richard Hall
2013
John Kidd
Terri Fleetwood (*)
Joshua Stuart
Dominic Carey
2012
Michael Li

Will Grealey
Richard Hall
2011




2010


Matthew Eplett
Richard Hall
2009




2008
Steve Pope
Not fenced


2007 Hector Ketley Emily Harris Tim Schofield Dan Daly
2006 Simon Pearson Emily Harris (*) Steve Pope Steve Pope
2005 Phil Fenn Kirsty MacDonald (*) Andrew McNeil Aaron Lewis
2004 Phil Fenn Jenna Hardy Steve Pope Steve Pope
2003 Simon Pearson Nicky Hayes (*) Simon Pearson Christopher Schofield
2002



2001 not held not held not held not held
2000 Simon Pearson Zara Taylor (*) Philip Fenn Dragan Radosavljevic
1999 Tim Schofield Zara Taylor (*) Paul Enticknap Derek Groves
1998 Ben Newling Margaret Schofield (*) Phil Fenn Derek Groves
1997 Tim Schofield Margaret Schofield (*) Simon Pearson Ben Newling
1996 Simon Pearson Margaret Schofield (*) Tim Schofield Ted Lacey
1995 Simon Pearson Nina Bowdery (*) Paul Enticknap Derek Groves
1994 Phil Fenn Margaret Schofield (*) Simon Pearson Simon Pearson
1993 Derick Bowler Nina Parsons (*) Tim Schofield Derick Bowler
1992 Simon Pearson Nina Parsons Colin Sigrist Derick Bowler
1991 Simon Pearson Nina Parsons Simon Pearson Simon Pearson
1990 John Woods Rachel Thompson Paul Enticknap Simon Pearson
1989 John Woods Pat Hunt Tim Schofield Simon Pearson
1988 Tim Schofield


1987 Phil Fenn not held Phil Fenn Simon Pearson
1986 Phil Fenn D Austin Chris Kellett Simon Pearson
1985 Phil Fenn Shirley D Iddenden Simon Pearson Simon Pearson
1984 Simon Pearson SD Iddenden R Reid Simon Pearson
1983 JR Reid SD Wrefford-Bush

1982 Phil Fenn not held Simon Pearson Phil Fenn
1981 JR Reid M Calvert R Reid E Palmer
1980 Phil Fenn S Fisher

1979 J Calvert M Calvert

1978 J Calvert D Austin

1977 Robert Read M Suffield Robert Read P White
1976 Robert Read D Austin Robert Read Robert Read
1975 Ian Broadley S Mitchell Ian Broadley Ian Broadley
1974 Alan Loveland S Mitchell D Pring I Broadley
1973
D Austin

1972
D Austin

1971
S Mitchell

1970
S Mitchell

1969
P Grimditch

(*) Best-placed lady, in mixed competition.

Master at arms

Year Ending Master at arms
2013
Richard Hall
2012
Chris Weeks
2008-2011
Not awarded
2007 Dan Daly = John Kidd
2006 Steve Pope
2005 Kirsty MacDonald
2004 Steve Pope
2003
2002 Simon Pearson
2001 Not held
2000 Philip Fenn = Simon Pearson
1999
1998 Derick Bowler = Ben Newling
1997 Simon Pearson
1996
1995 Simon Pearson
1994 Simon Pearson
1993
1992
1991 Simon Pearson
1990 Paul Enticknap
1989 Simon Pearson
1988
1987 Simon Pearson
1986 Simon Pearson
1985 Simon Pearson
1984 Simon Pearson
1983
1982 Simon Pearson
1981 R Reid = Phil Fenn
... ...
1976 Robert Read
1975 I Broadley
1974 I Broadley

1-hit épée

Year Ending 1-hit épée
2014
Laurence Peplow
2013
John Kidd
2012
Anthony Avis
2008
Tim Schofield
2007 Paul Enticknap
2006 Tim Schofield
2005 Neale Thomas
2004 Simon Pearson
2003 not held
2002 not held
2001
2000 Simon Pearson
1999 Kostya Onyshihenko
1998 Ben Newling
1997 Ben Newling
1996 Paul Enticknap
1995 David Hydes

Mini-épée

Note: the mini-épée competition was discontinued after 1992 in favour of the 1-hit épée

Year Ending Mini-épée
1992 Colin Sigrist
1991 Simon Pearson
1990 Paul Enticknap
1989 Simon Pearson
1988
1987 JR Reid
1986 Chris Kellett
1985 Simon Pearson
1984 Simon Pearson
1983
1982 Simon Pearson
1981 Phil Fenn

Novice Events

Year Ending Novice Foil Novice Electric Foil Novice Mini-épée Junior (U14)
2007
Rakash Gupta
not held
2006
Gaurav Gupta
not held
2005
Gaurav Gupta
not held
2004
Chris Hider
Gaurav Gupta, Stephanie Venn
2003
Chris Hider

2002
Chris Hider
(U15) Edmund Hartland, Stephanie Ties
2000
Lawrence Mullin
Stephanie Ties
1999
not held
Stephanie Ties
1999
not held
Chloe Twydell
1998 not held after 1997 not held
Chloe Twydell
1997 Georgina Torbet not held

1996 Tim Ewen not held
Guy Davis
1995 Catherine Seymour

Meg Schofield
1994 Mike Smith Daniel Robinson
Meg Schofield
1993 Michelle Glisson John Amey
Luc Bonneton de Sarlat
1992 Ralph Freeman Michelle Glisson
Not held before 1993
1991 Sean Ellis Raj Naghee Reddy

1990 Jan ??? Not held before 1991

1989 Raj Naghee Reddy


1988



1987 Andrew Whitmarch
Not held after 1986
1986 Ian Lambert
R Denton
1985 N Riggs
N Riggs
1984 Paul Enticknap
Paul Enticknap
1983



1982 U Ramistella
J Hoad
1981 J Butler
J Butler
... ... ... ... ...
1977 Miss Teresa Marshall


1976 Lawrence Shilcock


1975 Miss E Newell


1974 R Watson


... ... ... ... ...
1964 Alan Loveland



Page produced using BlueGriffon, by Tim Schofield - tim@foxtree.co.uk
Last updated 6th April 2022.

[Return to index]